Příjmy z YouTube

Monetizace YouTube videí neboli získávání peněz z YouTube za přehrání vašich skladeb ve videích je další z výhod, které vám distribuce hudby skrz portál Prodejhudbu.cz přináší.

Jak YouTube monetizace funguje?

Po nahrání alba na Prodejhudbu.cz vám zajistíme nejen distribuci na digitální obchody s hudbou a streamovací služby jako např. Supraphonline, iTunes, Deezer, Spotify apod., ale zároveň za vás ošetříme monetizaci vašich hudebních klipů na YouTube.
Díky tomu, že je SUPRAPHON prémiovým partnerem YouTube, máme možnost nahrávat na YouTube i samostatné audio stopy. Ty nejsou zpřístupněné běžným uživatelům. Jejich smyslem je poskytnout informace do takzvaného Content ID systému.

Content ID je propracovaný párovací systém postavený na analýze originálního audiosouboru a vyhledávání všech jeho duplikátů v rámci veškerých videí na YouTube umístěných. Pokud tedy použije někdo vaši skladbu do svého videa ze svatby, YouTube ji detekuje a přiřadí práva na zisk z takového videa vám - autorům originální audiostopy.

Pokud v některém z videí najde YouTube vaši hudbu, umístí k němu reklamu a začne toto video zpeněžovat. Tyto peníze poté přijdou vám v pololetním vyúčtování.
Výhodou prémiových partnerů YouTube je tedy mj. možnost vám zprostředkovat tyto Content ID služby a nechat vás vydělávat na všem, co má v pozadí váš hudební podklad, a to bez ohledu na to, jaký uživatel video na YouTube nahrál. Pokud někdo nahraje váš koncert, vytvoří lyric video nebo vaši hudbu použije jako podklad pod video z dovolené, přijde ze všech reklam umístěných u těchto videí část peněz vám.

Kolik mě to bude stát navíc?

Za tuto prémiovou službu si na rozdíl od jiných portálů neúčtujeme žádný paušální poplatek. Stejně jako u prodejů hudby nebo u streamování si až posléze odvedeme 30 % z reálných výdělků.

Co když už mám na YouTube prémium kanál?

S Prodejhudbu.cz dosáhnete na lepší podmínky, než jaké vám přinese prémium kanál běžného YouTube uživatele. Pouze premium partners mají totiž možnost využívat výše zmíněné Content ID služby. Máme také vyšší rating pro umísťování kvalitnějších a lépe placených kampaní.

Svůj prémium kanál na YouTube nemusíte rušit. Je velmi pravděpodobné, že na něm máte i videa s hudbou, kterou přes Prodejhudbu.cz nedistribuujete. Počítejte však s tím, že videa obsahující hudbu šířenou přes Prodejhudbu.cz se budou přednostně monetizovat právě skrze naši službu.

YouTube mi hlásí, že si Supraphon nárokuje práva na moji hudbu

Ano, to hlásí YouTube správně a nemusíte z toho mít strach. Je to podmínka pro zajištění monetizace z naší strany. Práva na hudbu však samozřejmě patří vám, my máme pouze právo ji za vás distribuovat a vybírat peníze od jednotlivých služeb, které ji dál nabízejí. Rozhodně to neznamená, že byste se nadále nemohli svobodně rozhodovat, jak se svými skladbami naložit. Stejně tak to nemá vliv na případnou smlouvu s vydavatelstvím nebo publishingem, který chce zajišťovat další nakládání s vašimi skladbami (výběr peněz od kolektivních správců OSA a Intergram, prodej hudby do reklam a filmů apod.).